İztuzu Plajı

 İztuzu Plajı, Dalyan'a 12 km. uzaklıkta. Kumsal, Köyceğiz Gölü'ne denize bağlayan kanalın ağzından başlayarak 5 bin 400 metre boyunca uzanıyor. Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen sahil, Caretta Caretta'ların yumurtalarını bıraktığı yer. İztuzu Plajı'na minibüs veya teknelerle ulaşım yapılıyor. Bir tarafı tatlı su, diğeri Akdeniz olan bu kumsalın benzeri dünyada çok az. İztuzu Plajı, Radar tepesinin eteklerinden başlayıp, Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı da denilen bu bölgede med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akar. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümünde kumlar sürekli yer değiştirir. İztuzu Plajı'nda kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 5-6 kilometredir. Kumlar altın rengi ve inceciktir. Deniz ise kristal berraklığındadır.

İztuzu Plajı büyüsünü Dalyan Hotel Palmyra ile yaşayabilirsiniz TIKLAYIN.

 Dalyanağzı bölgesinde kumlar sürekli yer değiştiriyor. Kumların hareketleri ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremiyor. İç kısma gelmek isteyenler ise bölge kooperatifinin tekneleriyle Dalyan'a, çamur banyolarına taşıyorlar.

iztuzu plajı
Iztuzu Plajı

 Dalyan'ın İztuzu Plajı bir doğa harikası. Bir taraf tatlı su, bir tarafı tuzlu Akdeniz suyu olan İztuzu Plajı'nın dünyada örneği çok az. Kumsal radar tepesinin eteklerinden başlıyor ve Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı denilen bu bölgede gel-git olaylarına bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen tatlı su Akdeniz'e akıyor.

 İztuzu Plajı'nda otel, motel, pansiyon gibi konaklama tesisleri yoktur, en yakın konaklama tesisleri 12 km uzaklıktaki Dalyan bölgesidir.

İztuzu Plajı'na Nasıl Gidilir

Online Booking

İletişim -- Site Haritası -- Öğretmenler -- Şarkılar